Aronia: sekrety sadzenia i pielęgnacji

Aronia: sekrety sadzenia i pielęgnacji

Aronia lub Aronia (łac. Aronia) to krzew liściasty. Jego wysokość to trzy metry. Rowan ma wiele rozgałęzionych korzeni, które wnikają płytko w ziemię. Krzew jest aktywnie wykorzystywany do sadzenia żywopłotów. Nadaje się do wzmacniania wąwozów. Rowan dobrze wygląda również w pojedynczych nasadzeniach. 

JAK ZASADZIĆ ARONET

W przypadku aronii wybór gleby nie jest krytyczny. Krzew równie dobrze rośnie na glebach suchych, piaszczystych, jak i kwaśnych. Natomiast aronia preferuje gleby wilgotne, gliniaste. Najważniejsze, że nie są ciężkie. Krzew uwielbia słońce, a jeśli przy wyborze miejsca do sadzenia wybierzemy zacienioną stronę, jarzębina słabo zakwitnie i będzie miała mało owoców. 

Aronię, podobnie jak wiele innych drzew owocowych, sadzi się zwykle jesienią. Chociaż drzewo można bezpiecznie posadzić na wiosnę. Najważniejsze jest, aby mieć na to czas wczesną wiosną, zanim pąki się otworzą. 

Do sadzenia wykopują dziurę o głębokości i szerokości 50 cm, wierzchnią warstwę gleby miesza się z wiadrem humusu, siarczku potasu (nie więcej niż 60 g) i superfosfatu (100 g). Ta mieszanina jest układana w dole po posadzeniu sadzonki. Podczas sadzenia nie zapomnij pogłębić szyjki korzenia o 1,5 cm. 

Następnie sadzonkę podlewa się wiadrem wody i ściółkuje humusem, trocinami i suchą ziemią. Po posadzeniu sadzonki pokrój ją z powrotem na 4 zdrowe pąki. Jest to konieczne, aby uzyskać silny wzrost. 

REPRODUKCJA ARKOTYCZNEJ JARZONKI

Ta kultura jest samopylna. Najłatwiej ją rozmnażać przez potomstwo korzeniowe. Potomstwo aronii w okresie letnim dorasta do 40 cm, ma doskonały system korzeniowy, dzięki czemu można je bezpiecznie przesadzać. Nie wyklucza to jednak możliwości rozmnażania go przez sadzonki, nasiona, dzielenie buszu, szczepienie i nakładanie warstw. 

Jeśli rozmnażasz nasiona jarzębiny, musisz:

  • wysiewać w październiku;
  • do stratyfikacji potrzebny będzie okres zimowy;
  • sadzonka pojawi się na wiosnę. 

Głębokość siewu nasion wynosi co najmniej 2 cm.Podczas siewu wiosennego stratyfikacja trwa około 4 miesięcy, w temperaturze nie wyższej niż +5 C. Do szczepienia zwykle biorą zapas jarzębiny, ale można również wziąć gruszkę i głóg. 

JAK PIELĘGNOWAĆ CHARCOTE?

Aby jagody aronii były duże i soczyste należy ją podlewać w okresie zawiązywania się owoców oraz podczas suchego lata. Jeśli chodzi o nawóz, nie powinno się „dokarmiać” drzewa, gdyż krzew wytworzy gęste ulistnienie i duże pędy, a co za tym idzie plon będzie mniejszy. Zmniejszy się również zimotrwałość. Dlatego jeśli nawoziłeś podczas sadzenia, to przez następne dwa lata nie możesz karmić jarzębiny. Od piątego roku życia na krąg pnia należy nakładać nawozy organiczne i azotan amonu. 

Przycinanie na krzaku odbywa się podczas sadzenia (jak powiedzieliśmy wcześniej). W następnym roku w młodej roślinie formują się szkieletowe łodygi. Jest ich około 12. Nie zapomnij co roku usuwać pogrubiających się pędów. Zwykle skraca się je po zakończeniu kwitnienia rośliny. 

Po siedmiu latach trzeba wyciąć stare gałęzie, pozostawiając tylko silne i młode. Po 10 latach zaleca się przyciąć aronię do poziomu gruntu. To odmłodzi roślinę.

Ale jak zachować zapas witamin w zapasie? W końcu świeże jagody nie będą przechowywane przez całą zimę, a organizm należy „uzupełnić przydatnymi rzeczami”! Powiemy Ci nie tylko, jak zachować wszystkie jego użyteczne właściwości, ale także jak zrobić wspaniałą ucztę dla całej rodziny . A bogactwo przepisów na przygotowanie tej jagody zadowoli najbardziej wyrafinowanego i wybrednego konsumenta.

Natalia Ławniczak
Autor
Rate author
Wiedzieć wszystko