Jak podlewać ogórki w szklarni z poliwęglanu rano lub wieczorem

Kiedy podlewać - rano czy wieczorem

Główną zasadą dotyczącą podlewania ogórków w szklarni jest nie nawadnianie roślin w ciągu dnia. Krople wody pozostawione na liściach będą działać jak małe soczewki, zwłaszcza gdy jest gorąco i słonecznie. W rezultacie na blachach pojawią się oparzenia. Doświadczeni ogrodnicy już wiedzą, że najlepiej podlewać ogórki wcześnie rano lub wieczorem. Jaka pora dnia jest preferowana?

Eksperci zalecają do tego wybór godzin wieczornych. Ta zasada jest związana z faktem, że ogórki aktywnie rosną w nocy, w ciągu dnia odpoczywają. W okresie wzrostu potrzebują wilgoci i składników odżywczych. Ogórki podlewa się w szklarni na 5-7 godzin przed zapadnięciem zmroku, aby wierzchnia warstwa gleby miała czas na lekkie wyschnięcie i aby w budynku nie było nadmiaru wilgoci.

Uwaga! Po podlaniu konieczne jest otwarcie drzwi szklarni w celu wentylacji. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, istnieje zwiększone ryzyko chorób grzybiczych.

Temperatura i jakość wody do nawadniania

Woda do podlewania ogórków powinna mieć temperaturę 20-25 stopni. Najlepiej, jeśli temperatura wody pokrywa się z temperaturą gleby lub jest nieco cieplejsza. Jeśli sam podgrzejesz wodę, w żadnym wypadku nie doprowadzaj jej do wrzenia, w przeciwnym razie stanie się martwa, tracąc swoje użyteczne właściwości.

Najlepiej jest wstępnie bronić wody w beczkach bezpośrednio w szklarni lub w powietrzu pod słońcem, aby sama uzyskała pożądaną temperaturę. Aby wilgoć do nawadniania została w pełni wchłonięta przez korzenie, nie powinna zawierać nadmiaru szkodliwych soli i fluoru. Wskaźniki twardości można zmiękczyć, dodając popiół drzewny w ilości 2 łyżki. łyżki na 10 litrów wody.

Uwaga! Jeśli ogórki podlejemy zbyt zimną wodą, odporność roślin zmniejszy się, będą bardziej podatne na choroby i atak szkodliwych owadów, spowolni się rozwój i wzrost.

Jak podlewać ogórki w szklarni

Częstotliwość podlewania ogórków oraz ilość zużytej wody zależą od etapu rozwoju roślin. Podczas ukorzeniania się, wraz ze wzrostem masy wegetatywnej i formowaniem się owoców, zmienia się zapotrzebowanie na wilgoć upraw. Przy uprawie warzyw wskazane jest uwzględnienie zaleceń specjalistów.

Po wylądowaniu

Po wylądowaniu

Młode rośliny po posadzeniu w szklarni wymagają regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Korzenie ogórka na tym etapie są bardzo małe, więc podczas nawadniania zużywa się około 4-4,5 litra wody na metr kwadratowy. Pierwsze podlewanie odbywa się natychmiast po posadzeniu sadzonek. W przyszłości, dla normalnego wzrostu, ogórki należy zwilżać raz na 5 dni.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę temperaturę otoczenia. W czasie upałów podlewanie odbywa się częściej, aw chłodne dni należy je zmniejszyć. Ogórki wolą być podlewane stopniowo, ale regularnie, niż wlewać duże ilości wody na raz. Korzenie po prostu tego nie zrozumieją. Jeśli liście i łodygi opadają, oznacza to brak wilgoci, w takim przypadku rośliny należy podlewać po krótszym czasie.

Podczas kwitnienia

Podczas kwitnienia ogórki zaczynają być częściej podlewane – raz na 3-4 dni. W czasie upałów należy to robić codziennie lub co drugi dzień, obserwując stan roślin. Ilość wody użytej do jednego nawadniania powinna być umiarkowana. Ten tryb przyczynia się do tworzenia mniejszej liczby pustych kwiatów. Jeśli czubki liści ogórków wysychają, nie mają wystarczającej ilości wody i muszą wykonywać nieplanowane podlewanie.

Podczas owocowania

Zaraz po kwitnieniu krzewy wymagają obfitego podlewania w celu wytworzenia jajników. Jeśli nie zapewnisz roślinom tyle wilgoci, ile jest to konieczne, utworzy się słaby jajnik, który z czasem może odpaść. W tym czasie gleba powinna być zawsze lekko wilgotna.

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że wewnątrz budynku temperatura jest zawsze wyższa niż na świeżym powietrzu, co oznacza, że ​​wilgoć w szklarni odparowuje szybciej niż na otwartym terenie. Zużycie wody w tym okresie powinno wynosić od 5 do 10 litrów na 1 metr kwadratowy, im większe krzaki, tym więcej potrzebują wilgoci. Częstotliwość podlewania powinna wynosić codziennie lub raz na dwa dni, w zależności od pogody.

Uwaga! Ze względu na niewystarczającą wilgotność w okresie zawiązywania się owoców, ogórki będą miały gorzki smak .

Podczas upału

Podczas upału ogórki w szklarni są nawadniane codziennie, a czasem dwa razy dziennie. W wysokich temperaturach najlepiej podlewać, zraszając je z konewki. Ta metoda pomoże schłodzić liście i jajniki, ochroni je przed przegrzaniem. W upalne dni trzeba nawadniać nie tylko same krzaki, ale także ziemię wokół, a także polewać ściany budynku, aby obniżyć temperaturę wewnątrz.

Uwaga! Jeśli w środku dnia liście ogórków zwisają z powodu upału, należy podlać krzaki nie czekając na wieczór, przynosząc wodę pod korzeń.

nawadnianie kroplowe

nawadnianie kroplowe

Wskazane jest instalowanie automatycznych systemów nawadniania kropelkowego w szklarniach wielkopowierzchniowych. Jedno takie urządzenie jest w stanie dostarczyć wilgoć do 50 lub więcej roślin. Automatyczne systemy nawadniające mogą być importowane i produkowane w kraju, ta druga opcja będzie tańsza. Zaletami tej metody są:

 • brak kosztów pracy podczas pracy;
 • samoregulacja trybu nawadniania przez urządzenie;
 • tworzenie idealnej równowagi wilgoci w glebie;
 • ekonomiczne zużycie wody;
 • łatwość instalacji i obsługi;
 • długa żywotność;
 • wpływ na zwiększenie produktywności.

Podlewanie w ten sposób całkowicie eliminuje erozję gleby w pobliżu korzeni. Aby zaoszczędzić pieniądze, możesz zorganizować prostszy system nawadniania grawitacyjnie. W takim przypadku konieczne będzie zainstalowanie na wzniesieniu zbiornika z wodą, który wejdzie do szklarni wężami z otworami ułożonymi wzdłuż łóżka. W takim przypadku kran dopływu wody będzie musiał zostać otwarty ręcznie.

Czy muszę spryskiwać liście?

Komórkowa struktura poliwęglanu chroni ogórki wewnątrz szklarni przed przegrzaniem, jednak w upale powietrze w środku może stać się bardzo gorące. Ogórki lubią opryskiwać liście. Kultura szczególnie potrzebuje tej metody nawilżania w ciepłe i upalne dni.

Jeśli słońce jest bardzo gorące, nie da się spryskać, w takie dni należy to robić rano lub wieczorem. Przy pochmurnej pogodzie nie można patrzeć na zegar i nawilżać liści o każdej porze dnia. Najważniejsze, że przed nocą mają czas na wyschnięcie. Ta technika nie jest stosowana w chłodną lub deszczową pogodę, kiedy wilgotność jest już dość wysoka.

Rada! Opryski dolistne można łączyć z aplikacją dolistną lub zwalczaniem szkodników.

Wskazówki od doświadczonych ogrodników

Wskazówki od doświadczonych ogrodników

Aby nie zaszkodzić swoim ogórkom i uzyskać doskonałe zbiory, użyj sztuczek, których już używają doświadczeni ogrodnicy. Dla początkujących pomocne mogą być następujące wskazówki:

 1. Najłatwiejszym sposobem nawadniania kroplowego jest użycie plastikowych butelek. W pokrywkach wykonuje się otwory gorącym gwoździem, a następnie przy pojemniku odcina się dno. Następnie butelkę upuszcza się obok rośliny szyjką w dół. Będziesz potrzebować tyle pojemników, ile jest ogórków w szklarni. Potem pozostaje tylko napełnić butelki wodą. Wilgoć będzie stopniowo wsiąkać w ziemię, aż do korzeni roślin.
 2. Jeśli połączysz sadzenie ogórków, papryki i pomidorów w szklarni , ogranicz przestrzeń wewnętrzną folią. W jednej połowie będziesz musiał posadzić sadzonki ogórków, aw drugiej posadzić pomidory i paprykę, które lubią suchsze powietrze.
 3. W czasie upałów zaleca się spryskiwanie zewnętrznych ścian szklarni roztworem kredy o niskim stężeniu, co pomoże schłodzić konstrukcję i opóźni wnikanie palącego słońca.
 4. Zraszanie jest wykluczone, jeśli na liściach znajdują się plamy mączniaka prawdziwego lub rdzy. Kiedy pojawiają się oznaki chorób grzybiczych , preferowane jest nawadnianie kroplowe lub ostrożne nawadnianie pod korzeniem.
 5. Jeśli na powierzchni gleby pojawi się białawy nalot , wówczas pozwalasz na regularne nasiąkanie wodą. Podlewaj ogórki trochę rzadziej lub zmniejsz ilość wody.
 6. Powierzchnię gleby należy ostrożnie poluzować, zapobiegając tworzeniu się skorupy.

Dostarczając roślinom wodę wysokiej jakości w wymaganej ilości, zapewniasz im cenną usługę. To z wilgocią do ogórków docierają składniki odżywcze niezbędne do wzrostu. Tylko obserwując agrotechniczną uprawę możesz liczyć na wysokiej jakości uprawę , która dostarczy Ci błonnika i witamin w wystarczających ilościach.

Natalia Ławniczak
Autor
Rate author
Wiedzieć wszystko