Jakie drzewa owocowe najlepiej sadzić jesienią

Jakie drzewa owocowe najlepiej sadzić jesienią

3 zalety sadzenia jesiennego

Sadzenie drzew i krzewów jesienią jest wygodne i opłacalne z kilku powodów, z których można wyróżnić 3 główne

  • oszczędzanie czasu;
  • ekonomia sił;
  • oszczędzać pieniądze. 

1. Na wszystko starczy czasu

Wiosną mieszkaniec lata ma już wiele zmartwień, więc doświadczeni ogrodnicy starają się przenieść wszystkie możliwe prace na jesień, a sadzenie owoców jest jednym z nich. Co więcej, wiosna często bywa ulotna: wydaje się, że śnieg właśnie się stopił, a wszystko wokół zrobiło się już zielone i zaczęło rosnąć – o tej porze roku pozostaje bardzo mało czasu na wygodne (zarówno dla ogrodnika, jak i dla roślin) prace sadzenia. 

Sadzenie jesienią jest zwykle łatwiejsze. Oczywiście jesienna pogoda może być nieprzewidywalna, ale generalnie czas sprzyjający ogrodnictwu jest nadal dłuższy niż wiosną i można mieć czas na posadzenie wszystkiego, co jest zaplanowane. Najważniejsze jest, aby obliczyć czas w taki sposób, aby sadzone drzewa i krzewy miały czas na zakorzenienie się przed mrozem.

2. Wymagany mniejszy wysiłek

Podczas sadzenia wiosennego konieczna jest dość pracochłonna pielęgnacja sadzonek: regularne podlewanie, usuwanie chwastów, zacienienie przed światłem słonecznym i ochrona przed szkodnikami. A jesienią dużo dzieje się jakby samo z siebie: trawa już nie rośnie, więc pielenie nie jest potrzebne; jesienne deszcze zadbają o nawilżenie gleby; Nie ma szkodników i nie można się bać gorącego słońca. Ogrodnik musi tylko dobrze przygotować dołek i podlać sadzonkę po posadzeniu. 

Jakie drzewa owocowe najlepiej sadzić jesienią

3. Łatwiejsze i bardziej opłacalne jest kupowanie wysokiej jakości materiału do sadzenia

Jesienią hodowcy dostarczają do sprzedaży świeżo wykopane sadzonki, które można kupić w konkurencyjnych cenach, często z sezonowymi rabatami. Taki materiał do sadzenia dobrze się ukorzenia dzięki zdrowemu systemowi korzeniowemu i zgromadzonym zapasom składników odżywczych. 

Ponadto rośliny o tej porze roku przechodzą już w stan uśpienia, co oznacza, że ​​sadzonka nie będzie zużywać energii na wzrost, tworzenie liści i pędów, co pomoże jej szybciej przystosować się po posadzeniu w nowym miejscu. 

Główne wady sadzenia jesiennego

W zimnych regionach głównym problemem i główną wadą jesiennego sadzenia drzew owocowych jest wysokie ryzyko, jakie niosą ze sobą zimowe przymrozki, wiatry, nagłe roztopy i inne zjawiska pogodowe, które czasami są krytyczne dla dojrzałych drzew, zwłaszcza dla niedojrzałych sadzonek. 

W regionach południowych, gdzie zimy są łagodne, a wiosna wczesna, w przypadku większości upraw preferowany jest jesienny termin sadzenia, podczas gdy w regionach północnych ogrodnik musi podjąć świadomą decyzję w oparciu o lokalne warunki. 

Innym zagrożeniom dla młodych drzew i krzewów łatwiej zapobiegać: zakładanie barier ochronnych przed gryzoniami, które często uszkadzają korę sadzonek; zadbaj o ochronę swojego terytorium, aby uniknąć kradzieży (nie tylko materiału do sadzenia, ale także innej własności ogrodowej). Ale nie mamy władzy nad pogodą i nie zawsze możemy zapewnić roślinom niezawodną ochronę przed jej kaprysami. 

Jakie drzewa owocowe najlepiej sadzić jesienią

Jakie rośliny owocowe najlepiej sadzić jesienią

Sadzenie jesienne jest optymalne dla krzewów jagodowych, które zaczynają rosnąć wcześnie – czasami nawet przed całkowitym stopieniem śniegu. Obejmują one:

Posadzone wiosną rośliny te mogą być trudne w adaptacji, ich wzrost i rozwój spowalniają, natomiast rośliny sadzone jesienią od razu zaczynają rosnąć wiosną. Możesz także sadzić jesienią:

Warunki i zasady jesiennego sadzenia owoców

Ogrodnik musi sam wybrać konkretne daty, skupiając się na charakterystyce lokalnego klimatu i prognozie pogody. Najważniejszą rzeczą, o którą należy zadbać, jest to, aby sadzonki miały wystarczająco dużo czasu na zakorzenienie się, zanim ziemia zamarznie. 

Jednak nie należy się też spieszyć: optymalny czas na sadzenie to czas, w którym rośliny mają czas uśpienia. Zewnętrznym znakiem takiego przejścia jest opadanie liści – na pewno tego nie przegapisz; jego zakończenie oznacza również początek fazy spoczynku biologicznego w roślinach liściastych. 

Przybliżone zalecane czasy:

  • wrzesień – dla regionów północnych;
  • druga połowa września – pierwsza połowa października 
  • Październik i początek listopada – dla regionów południowych. 

Nasadzenia jesienne należy zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Doły do ​​sadzenia są przygotowywane na 2-4 tygodnie przed sadzeniem, aby gleba miała czas na uspokojenie. Podczas sadzenia upewnij się, że szyjka korzenia sadzonki znajduje się na poziomie gleby. Pamiętaj, aby dobrze podlać posadzoną roślinę. 

Na terenach o surowych zimach zaleca się obficie ściółkować pnie drzew w celu dodatkowej ochrony systemu korzeniowego przed mrozem. Przyda się również zadbanie o ochronę przed gryzoniami – myszami, zającem i innymi. 

Jakie drzewa owocowe najlepiej sadzić jesienią

Co zrobić, jeśli nie masz czasu na sadzenie na czas

Jeśli zdarzy się, że nie zdążysz zasadzić zakupionych roślin na czas, nie rozpaczaj. Sposobów na uratowanie sadzonek do wiosny jest wiele – wybierz ten właściwy.

Kop w ogrodzie

Najprostszym i najbardziej niezawodnym rozwiązaniem jest kopanie sadzonek w ogrodzie, wykopując w tym celu mały rów. Sadzonki umieszcza się w nim ukośnie, posypuje ziemią i dodatkowo przykrywa świerkowymi gałązkami w celu ochrony przed gryzoniami. 

Przechowuj na śniegu

Ta metoda jest odpowiednia, jeśli ziemia jest już zamarznięta i nie można wykopać roślin. Pakowane (w celu ochrony przed zimnem i nadmiarem wilgoci) sadzonki zakopuje się w śniegu, który zapewnia im niezbędną stałą temperaturę, chroniąc je przed mrozem. 

Ale tej opcji nie należy używać, jeśli zimą w Twojej okolicy występują częste odwilże: stopiona woda i skorupa lodowa, która tworzy się na śniegu po powrocie mrozu, zniszczą sadzonki. 

Przechowuj w piwnicy

To niezawodna i wygodna, ale dość pracochłonna metoda. Nadaje się do przechowywania, w którym zimą temperatura nie spada poniżej zera i nie wzrasta powyżej +10 stopni, a wilgotność powietrza wynosi około 90%. Korzenie sadzonek należy umieszczać na wilgotnym podłożu (odpowiednie są trociny, torf itp.) i podlewać co najmniej raz na 10 dni. 

Jesienne sadzenie drzew owocowych jest wygodne dla ogrodnika i wygodne dla sadzonek, dlatego nie należy odkładać wyboru i zakupu materiału do sadzenia do wiosny.

Natalia Ławniczak
Autor
Rate author
Wiedzieć wszystko