Sadzenie hortensji jesienią: ważne punkty

Od połowy lata do mrozu hortensje kwitną wspaniale w letnich domkach, od których nie sposób oderwać wzroku. Ci, którzy chcą uzyskać takie piękno w swoim ogrodzie, muszą poczekać do września i zacząć sadzić.

Sadzenie hortensji jesienią pozwala sadzonce dobrze się zakorzenić. Ciepła pogoda umożliwia wykonywanie wszystkich prac sadzenia w komfortowych warunkach. Wraz z nadejściem chłodu rozpocznie się wzrost korzeni, a do listopada roślina będzie silnym krzewem z wieloma młodymi korzeniami. Taka sadzonka dobrze zniesie mróz i zakwitnie w przyszłym roku.

Sadzenie hortensji jesienią w otwartym terenie

Hortensje uwielbiają kwaśną glebę. Naukowcy nazywają takie rośliny kwasofilami. Im niższa kwasowość, tym gorzej się czują. W glebie zasadowej hortensja żółknie i zrzuca liście. Dlatego do dołu do sadzenia nie można dodawać substancji alkalicznych: wapna, popiołu, mąki dolomitowej.

Hortensje świetnie czują się w glebie o następującym składzie:

  • arkusz lub ziemia darniowa – 2;
  • próchnica – 2;
  • kwaśny torf wysoki – 1;
  • piasek – 1.

Wszystkie składniki dobrze wymieszaj i dodaj pięć łyżek superfosfatu i dwie łyżki dowolnego nawozu potasowego do jednej sadzonki. W przyszłości warto, aby co trzy miesiące utrzymywać pożądany poziom kwasowości, stosować do gleby nawóz do hortensji Organic Mix .

Wielkość dołka powinna odpowiadać objętości korzeni rośliny w wieku dorosłym. W przypadku większości odmian wystarczą otwory 50x50x50 cm.

Technologia lądowania:

  1. Usuń sadzonkę z doniczki wraz z ziemią.
  2. Umieść na środku dołka, tak aby szyjka korzeniowa była na poziomie gleby.
  3. Wypełnij otwór ziemią odżywczą.
  4. Wlej przynajmniej wiadro wody, jeśli gleba opadnie, dodaj ją.
  5. Ściółka z igłami lub torf wysoki – grubość warstwy powinna wynosić około 5 cm.

Uwaga. Ważne, aby po posadzeniu szyjka korzeniowa znajdowała się na poziomie gleby. Gdy jest pogłębiony, wiosną na gałęziach pojawią się pęknięcia mrozowe, pęknie kora. Wiechy i hortensje drzewiaste szczególnie słabo reagują na głębokie sadzenie.

Jesienne terminy sadzenia

Wydarzenie musi się odbyć nie później niż miesiąc przed nadejściem stabilnej chłodnej pogody – w przeciwnym razie roślina nie będzie miała czasu na zakorzenienie się. Ci, którzy kupili sadzonkę późno, będą musieli odłożyć sadzenie do wiosny. Hortensję w pojemniku można przechowywać w dowolnym pomieszczeniu w temperaturze tuż powyżej zera. Przed wysłaniem na zimę sadzonkę można spryskać siarczanem miedzi lub żelaza w celu stłumienia chorób grzybowych.

Pielęgnacja hortensji jesienią

Aby mała hortensja szybko się zakorzeniła, musi być dobrze podlana. Ziemia powinna być nie tylko mokra, ale i wilgotna. O tym, że roślina zapuściła korzenie, świadczy pojawienie się nowego pędu.

Jeśli w ogrodzie znajdują się dorosłe krzewy hortensji wiechy, pielęgnacja sadzenia jesienią będzie polegać na karmieniu nawozami ekopotasowymi i fosforowymi. Potas zwiększy zimotrwałość, fosfor sprawi, że kwitnienie w przyszłym roku będzie bardziej bujne.

Przycinanie hortensji jesienią

Krzew hortensji nie będzie wyglądał luksusowo i obficie rozkwitnie, jeśli nie będzie ukształtowany. Przycinanie hortensji jesienią paniculate odbywa się na przełomie października i listopada. Hortensja drzewna jest również przycinana jesienią w tym samym czasie. Na dorosłych krzewach każdy pęd skraca się o połowę lub 2/3. Wiosną, zanim pąki zaczną pęcznieć, przeprowadza się drugie przycinanie, usuwając wszystkie słabe gałęzie rosnące wewnątrz buszu. Prawidłowo przycięte krzewy wytworzą w sezonie silne pędy z dużymi kwiatostanami.

Ważny. Hortensja wielkolistna nie jest przycinana na zimę. Kwitnie na zeszłorocznych pędach.

Nowo posadzona sadzonka nie musi być przycinana. Jego formowanie będzie możliwe za rok – jesienią przyszłego roku.

Przygotowanie do zimy

Można przykryć sadzonkę jesiennego sadzenia na zimę. Ważne jest, aby uratować system korzeniowy – krzew odzyska zdrowie, nawet jeśli część nadziemna całkowicie zamarznie, co ma miejsce, gdy wystąpią „czarne” przymrozki bez śniegu. Na zimę ziemię pod krzakiem ściółkuje się grubą warstwą ściółki iglastej, torfu, próchnicy i posiekanej słomy.

Teraz znasz zawiłości obchodzenia się z hortensjami, więc sadzenie i pielęgnacja ich jesienią nie sprawi Ci żadnych trudności. Kup sadzonki we wrześniu-październiku i posadź je prawidłowo. W przyszłym roku w Twoim ogrodzie zakwitną luksusowe kwiaty. Jeśli masz już hortensje, powiedz nam w komentarzach, jak się o nie troszczysz – Twoje doświadczenie przyda się każdemu, kto planuje sadzić hortensje w klombach.

Natalia Ławniczak
Autor
Rate author
Wiedzieć wszystko