Sadzenie powojników jesienią w otwartym terenie

Sadzenie powojników jesienią w otwartym terenie

Wykop dziurę o głębokości 60-70 cm i średnicy 50 cm, do jej wypełnienia potrzebne będzie luźne, pochłaniające wilgoć podłoże:

 • żyzna ziemia ogrodowa – 1;
 • próchnica – 1;
 • torf – 1;
 • piasek – 1.

Clematis uwielbia gleby neutralne, dlatego zaleca się dodanie do wiadra substratu jednej szklanki mąki wapiennej lub dolomitowej. Wszystkie składniki dobrze wymieszaj.

 Technologia lądowania:

 1. Umieść grubą warstwę mieszanki do sadzenia na dnie dołka.
 2. Podlewaj obficie. Jeśli gleba jest wilgotna, nadal potrzebne jest podlewanie w celu zagęszczenia gleby i zmniejszenia wiotczenia sadzonek po posadzeniu.
 3. Ostrożnie wyjmij roślinę z pojemnika, starając się utrzymać jak najwięcej ziemi na korzeniach. Jeśli korzenie w pojemniku okazały się wygięte, należy je wyprostować, rozciągnąć na długość.
 4. Umieść sadzonkę na środku dołka tak, aby po zasypaniu znajdowała się 5-7 cm głębiej w glebie niż rosła w doniczce.Głębokość sadzenia można regulować dodając lub odejmując mieszankę do sadzenia na dnie.
 5. Wypełnij otwór mieszanką do sadzenia.
 6. Znowu dobrze podlej wodę.
 7. Ściółkuj koło pnia torfem – warstwa ściółki powinna mieć co najmniej 5 cm.

Powojniki w pierwszym roku po posadzeniu należy mocno przyciąć. Każda gałąź jest skrócona, pozostawiając tylko dolną część z 2-3 pąkami. Przycinanie da roślinie możliwość szybszego zakorzenienia się.

Przeszczep dorosłych powojników

Czasami konieczne jest przeszczepienie dorosłego krzewu. Być może została posadzona w niewłaściwym miejscu i słabo się rozwija, albo na miejscu rozpoczęto budowę i zakład musi się „ruszyć”.

Powojnik można przesadzić w inne miejsce we wrześniu – wtedy może zakorzenić się przed nadejściem chłodów. Powojniki mają długie korzenie. Nie będziesz w stanie ich całkowicie wykopać. Ale to nie jest konieczne. Wystarczy wykopać roślinę wzdłuż obwodu na głębokość 2 bagnetów łopatowych, posiekać korzenie i przeciągnąć je wraz z grudą ziemi w nowe miejsce. Podczas przesadzania powojników jesienią jest on pogłębiany, aby pierwszy pączek na dolnych pędach znajdował się poniżej poziomu gruntu.

Powojnik – pielęgnacja na zewnątrz

Opieka nad powojnikami jesienią polega na przycinaniu prawie do poziomu gleby. W następnym roku roślina musi odrosnąć łodygi o długości 2-4 metrów. To wymaga ogromnego wysiłku. Aby poradzić sobie z tym zadaniem, liana pomoże obfitemu opatrunkowi.

Od wiosny młode i dorosłe krzewy są karmione dwa razy w miesiącu złożonym nawozem zawierającym azot, fosfor, potas i pierwiastki śladowe, naprzemiennie dolistnym i górnym opatrunkiem. Wygodne jest stosowanie rozpuszczalnych granulek Fertik Crystal Flower .

Jesienią potrzebne są nawozy o innym składzie: prawie bez azotu, ze zwiększoną zawartością potasu. Pozwalają winorośli przygotować się do zimowania. Idealnym wyborem będzie Organic Mix Jesień . Pod krzakiem musisz zrobić 100 g.

Przycinanie, schronienie na zimę

Powojniki należy przycinać co roku. Na tym etapie opieki niedoświadczeni ogrodnicy często „odcinają”. Aby się nie pomylić, wystarczy wiedzieć, że odmiany powojników dzielą się na trzy grupy:

 • Pierwszym z nich są odporni na zimę książęta z opadającymi dzwonkami. Książęta nie potrzebują schronienia, nie można ich w ogóle ciąć, ale mogą urosnąć do gigantycznych rozmiarów. Aby nadać krzakowi kształt, pędy można skrócić do pożądanej długości późną jesienią. Główne cięcie odbywa się latem – jego celem jest ograniczenie wzrostu krzewu.
 • Drugi to odmiany gatunków o największych kwiatach, które kwitną dwa razy w sezonie: najpierw na zeszłorocznych pędach, a następnie na nowych. Na zimę krzewy z tej grupy przycina się do wysokości 1 metra i przykrywa. Latem przeprowadza się ponowne przycinanie, aby uzyskać drugą falę kwitnienia.
 • Trzecia – najpopularniejsze odmiany w kwiaciarstwie amatorskim o średniej wielkości kwiatów i obfitym ciągłym kwitnieniu. Bardzo łatwo jest określić przynależność do tej grupy – pąki powstają wyłącznie na pędach nowego roku. Dlatego całą nadziemną część powojników tej grupy przycina się późną jesienią do wysokości 20 cm.
Natalia Ławniczak
Autor
Rate author
Wiedzieć wszystko