Sadzenie róż jesienią

Przygotowanie gleby

Róże uwielbiają słoneczne miejsca chronione przed zimnym wiatrem. Wody gruntowe nie powinny znajdować się wyżej niż 1 m od powierzchni. Jeśli miejsce jest wilgotne, będziesz musiał zrobić dobry drenaż lub posadzić róże na kopcu.

Im uboższa gleba, tym głębiej trzeba ją uprawiać i bardziej nawozić. Zwykła działka letniskowa ma średnią żyzność. To nie wystarczy na różę. Przed sadzeniem należy wypełnić kwietnik humusem, superfosfatem i popiołem. W nawożonej glebie róża będzie dobrze rosła i obficie kwitła.

Ważny. Miejsce szczepienia na podkładce i szyjkę korzeniową sadzonek ukorzenionych należy zakopać 3-5 cm w glebie.W pierwszym przypadku powstrzyma to pojawianie się pędów z podkładki, w drugim będzie stymulować wzrost z uśpionych pąków. Róże pnące pogłębiają się jeszcze bardziej – o 8-10 centymetrów.

Sadzenie róż na otwartym terenie

Ponieważ sadzonki róż w naszym sklepie internetowym mają zamknięty system korzeniowy, ich sadzenie nie sprawi żadnych problemów nawet początkującym.

  1. Wymiary dołu do lądowania powinny przekraczać wymiary ziemnej śpiączki o 20-30 centymetrów. Jest to konieczne, aby podczas sadzenia dodać 2-3 wiadra dojrzałej próchnicy lub kompostu. Mieszankę glebową można wypełnić jesiennym nawozem Organic Mix zgodnie z instrukcją.
  2. Sadzonkę przenosi się do dołu do sadzenia poprzez przeładunek, dokładanie warstw i zagęszczanie gleby, aby korzenie nie miały pustek.
  3. Całkowicie wypełniony otwór jest ponownie zagęszczany, można nawet lekko zdeptać glebę. Następnie obficie podlewamy, kontrolując położenie szyjki korzeniowej i miejsca szczepienia – należy je posypać ziemią.

Rada. W zimnych regionach podczas sadzenia sadzonka jest przechylana w kierunku przeszczepu, dzięki czemu jesienią łatwiej jest schylić krzak w celu schronienia.

Schronienie na zimę

Kiedy nadchodzi zimno, a gleba zaczyna zamarzać, młode sadzonki należy posypać suchą ziemią lub posypać kompostem. Przy pierwszych przymrozkach krzew pokrywa się świerkowymi gałęziami lub instaluje się łuki i wyrzuca 2-3 warstwy lutrasilu, nie dociskając go do ziemi, aby krzew nie zaczął się spieszyć. Gdy temperatura spadnie poniżej -10°C, schronienie zimowe zostaje całkowicie zamknięte i pozostawione do wiosny.

Podstawową zasadą każdego ogrodu różanego jest to, że odmiany muszą odpowiadać strefie klimatycznej. Jeśli ten wymóg zostanie spełniony, uprawa róż zamienia się w prawdziwą przyjemność. Pamiętaj, aby napisać w komentarzach, jakie odmiany róż planujesz posadzić tej jesieni? A jak się czują róże kupione u nas i zimujące więcej niż raz na Twojej stronie?

Jeśli masz zamiar sadzić róże po raz pierwszy – poświęć kilka minut na mistrzowską klasę specjalisty Beckera, który od wielu lat stosuje w 100% sprawdzony i skuteczny sposób na zimowe schronienie róż.

Natalia Ławniczak
Autor
Rate author
Wiedzieć wszystko