Schisandra chinensis: sadzenie i pielęgnacja

Schisandra chinensis: sadzenie i pielęgnacja

JAKIE JEST ZASTOSOWANIE TRAWY CYTRYNOWEJ:

Z owoców trawy cytrynowej przygotowuje się dżem, sok leczniczy, do herbaty dodaje się zmiażdżone liście i pędy, wytwarza się napary alkoholowe i ekstrakty olejowe. Roślina ma szerokie zastosowanie w leczeniu i profilaktyce wielu chorób, ze względu na swoje dobroczynne właściwości. Na przykład chińska winorośl magnolii jest używana do chorób:

  • drogi oddechowe; 
  • przewód pokarmowy; 
  • narządy wzroku;
  • skóra.

Schisandra chinensis łagodzi również nieprzyjemne objawy menopauzy u kobiet, poprawia potencję u mężczyzn, zwiększa wydolność, uspokaja układ nerwowy i korzystnie wpływa na stan organizmu jako całości. 

LĄDOWANIE TRAWA CYTRYNOWA

W przypadku trawy cytrynowej będziesz musiał znaleźć ciepłe miejsce, które będzie chronione przed zimnym wiatrem. Na przykład działka w pobliżu zabudowań ogrodowych jest idealna. Na środkowym pasie warto lądować budynki po zachodniej stronie, a jeśli mieszkasz w regionach południowych, preferowana jest strona wschodnia. Jest to konieczne, aby część rośliny znajdowała się w cieniu. Również pnącza są często sadzone wzdłuż wysokiego ogrodzenia, owijając je wokół łuku lub altany. 

Trawę cytrynową sadzi się od sierpnia do października i od marca do maja. Zwykle posadź co najmniej trzy rośliny w odległości co najmniej 1 m od siebie. Jeśli zdecydujesz się sadzić w pobliżu domu, zachowaj odległość co najmniej półtora metra od ściany, aby usunąć korzenie rośliny z wody, która spłynie z dachu. Może to prowadzić do zgnilizny korzeni. 

Wykop wykopuje się na głębokość 40 cm, o średnicy co najmniej 50-70 cm, na dnie wykopu należy ułożyć drenaż. Idealne do tego: tłuczeń kamienny, łamana cegła lub keramzyt. W równych proporcjach miesza się kompost z liści, sodową ziemię i próchnicę. Dodaje się tam również 200 g superfosfatu i 500 g popiołu drzewnego. Wypełnij dziurę do sadzenia tą mieszanką. 

W czasie sadzenia szyjka korzeniowa nie powinna być zbytnio pogłębiona. Upewnij się, że jest na poziomie gruntu. Ważne jest zorganizowanie obfitego podlewania sadzonych roślin, a dołek korzeniowy starannie zasypać humusem lub torfem. 

KARMIENIE

O bujne, piękne liście zadbaj o karmienie trawy cytrynowej od trzeciego roku życia. Zwykle rozpoczynają żerowanie w kwietniu, rozrzucają 20-30 g saletry w kręgu przyłodygowym, a następnie mulczują koło przyszyjkowe humusem lub kompostem z liści. Opatrunek w płynie z materią organiczną przeprowadza się latem co dwa do trzech tygodni. Jesienią, po opadnięciu liści, pod winorośl dodaje się 20 g superfosfatu plus 100 g popiołu drzewnego, a następnie zatapia się na głębokość co najmniej 10 cm.   

PODLEWANIE

W swojej ojczyźnie trawa cytrynowa jest przyzwyczajona do dużej wilgotności, dlatego w szczególnie upalne dni rośliny są spryskiwane ciepłą wodą. Należy pamiętać, że szczególnie młode rośliny potrzebują wilgoci. Do podlewania jednej dorosłej rośliny potrzebujesz 6 wiader ciepłej wody. Podlewanie odbywa się zwykle po górnym opatrunku. Aby zachować wilgoć dłużej po podlewaniu, gleba jest ściółkowana suchą ziemią. 

POMOC

Oczywiście trawa cytrynowa potrzebuje wsparcia. Wyhoduj go na kratce. Umożliwia to zwiększenie produktywności. Jeśli trawa cytrynowa nie ma podparcia, przyjmie wygląd niskiego krzewu, który nie przyniesie owoców. 

Kratka powinna być zainstalowana w roku sadzenia. Jeśli nie jest to możliwe, trawę cytrynową przywiązuje się do kołków. Należy jednak rozumieć, że jest to rozwiązanie tymczasowe i nadal trzeba będzie zainstalować wsparcie. 

Słupy nie powinny mieć mniej niż 2-2,5 m wysokości. Są wykopane na głębokość 60 cm, odległość między nimi wynosi 3 m. Między filarami w trzech rzędach ciągnie się drut. Dolna na wysokości co najmniej 0,5 m, środkowa 0,7 m, a trzecia 1 m.  

Najpierw, gdy pędy rosną, są ostrożnie przywiązywane do dolnego drutu, a następnie do tych powyżej. Młode pędy układają się jak wachlarz na kratce, która pozostaje na niej na zimę. 

CIĄĆ

Przycinanie Schisandry odbywa się od drugiego trzeciego roku po posadzeniu, ponieważ w tym czasie część powietrzna zaczyna się szybko rozwijać. Gdy pojawiają się liczne pędy, pozostaje 3-6, a reszta jest ostrożnie usuwana na poziomie gleby. Przycinanie najlepiej wykonywać jesienią po opadnięciu liści. Jeśli jednak zauważysz, że winorośl jest bardzo gęsta, możesz przycinać w czerwcu-lipcu. 

Nie zapominaj, że przycinanie nie odbywa się wiosną i zimą, ponieważ po nim nastąpi silny przepływ soków. Roślina jest zraniona i może nawet umrzeć. Ale wzrost korzeni można i należy usunąć na wiosnę i należy to robić co roku. Prowadząc cięcie sanitarne, usuwa się uszkodzone, wysuszone gałęzie, które zagęszczają koronę. Skrócić długie pędy boczne, pozostawiając 10-12 pąków. 

SCHRONIENIE

Przygotowując młode rośliny (2-3 lata) na zimę należy je przykryć warstwą liści o grubości co najmniej 15 cm i przykryć od góry gałązkami świerkowymi, aby odstraszyć gryzonie. Dorosłych pnączy nie trzeba przykrywać, ponieważ są mrozoodporne i wcale nie boją się zimna. 

Jak widać, sadzenie i pielęgnacja trawy cytrynowej nie jest wcale trudne, jeśli skorzystasz z naszych prostych wskazówek. Wypróbuj, a przekonasz się sam. W naszym sklepie internetowym znajduje się ponad 1000 pozycji krzewów i drzewek ozdobnych i owocowych. 

Natalia Ławniczak
Autor
Rate author
Wiedzieć wszystko