Uprawiamy kwiaty z nasion w domu

Czy na dworze jest zima, czy późna jesień, ale chcesz jaskrawych kolorów i rąk sięgających po pojemniki z ziemią? Zdecydowanie – hodujemy kwiaty z nasion! Nawiasem mówiąc, wszystkie uzyskane w ten sposób rośliny można bezpiecznie sadzić w ogrodzie na wiosnę wraz z nadejściem stałego upału.

Jakie kwiaty rosnąć w domu z nasion?

Ogólnie każdy. Proponujemy jednak skupienie się na dwóch kategoriach roślin – pierwsze pomagają dużo zaoszczędzić na zakupie wiosennego materiału do sadzenia, a drugie nie są zbyt egzotyczne, które są w stanie pokazać swoje piękno w mieszkaniu miejskim.

Kryteria wyboru roślin do uprawy w domu:

  • długi okres kwitnienia;
  • zdolność do wzrostu w ograniczonych warunkach małej doniczki;
  • tolerancja cienia, ponieważ światło zostanie oczywiście pominięte.

Wiele roślin spełnia te kryteria, w tym luksusowa brugmansia , egzotyczna liana passiflory, jasna gerbera i królowa kwiatów doniczkowych – eustoma . Nawiasem mówiąc, dzięki możliwości uzyskania w domu dużej i obficie kwitnącej eustomy, ich uprawa w doniczkach stała się ostatnio światowym trendem.

Wysiewając zimą z nasionami, można uzyskać doskonałe cyklameny . Mają tylko jedną wadę – gdy zaczniesz zbierać kolekcję magicznych kwiatów, które poetycko nazywane są „motyle na zimowym oknie”, bardzo trudno będzie się zatrzymać.

Gloksynię można wyhodować z nasion, których aksamitne kwiaty gramofonu są piękniejsze niż większość roślin domowych.

Rośliny, które łatwo wyhodować z nasion w zwykłym mieszkaniu w mieście, można wymieniać przez długi czas. Zebraliśmy wszystko w osobnym Katalogu nasion roślin doniczkowych – zamów i ciesz się.

Kwiaty do domu i ogrodu

Istnieją co najmniej trzy rodzaje szykownych roślin, które równie dobrze czują się zimą na parapecie, a latem – na otwartym polu, czyli zachwycają jasnymi kolorami przez cały rok.

Uprawa wiecznie zielonych nasion begonii

Cudowna roślina towarzysząca, która, jak sama nazwa wskazuje, jest stale pokryta zastępującymi się kwiatami – zimą na parapecie, a od wiosny do jesieni – na grządce ogrodowej.

Nasiona wiecznie kwitnących begonii są bardzo małe, ale sadzonki są szybkie i przyjazne, więc uprawa tych kwiatów jest zabawnym i łatwym zadaniem.

Należy wysiewać na powierzchni wilgotnego podłoża, aż do pojawienia się rozsady, przechowywać pojemnik pod folią lub przezroczystą pokrywką i ostrożnie zbierać sadzonki w fazie 2-3 prawdziwych liści do doniczek. Aby begonie lepiej się rozgałęziły, należy je regularnie szczypać – wtedy pędy, na końcach których tworzą się pędzle kwiatowe, będą mocne i liczne.

Przed nadejściem wiosny można narysować begonie i uzyskać tyle materiału do sadzenia, ile chcesz, aby ozdobić łóżko ogrodowe.

Pelargonia (geranium) z nasion

Najjaśniejsze, najbardziej niezwykłe i rzadkie odmiany pelargonii można uzyskać tylko z nasion – kolekcjonerzy i miłośnicy tej rośliny docenią różnorodność kolorów, kształtów i stopni podwojenia. Nawiasem mówiąc, błędem jest nazywanie pelargonii geranium, ale jest to bardziej znajome.

Zasiane w grudniu pelargonie kwitną w lipcu i mogą dosłownie przekształcić zarówno skrzynkę balkonową, jak i łóżko ogrodowe.

Nasiona geranium są średniej wielkości, więc można je wysiewać we wspólnym pojemniku lub mini szklarni . Pędy pojawiają się po około tygodniu, aw fazie 2-3 prawdziwych liści sadzonki można sadzić w osobnych doniczkach. Nie zapomnij karmić ich złożonymi nawozami do dekoracyjnego kwitnienia – mają dużo fosforu, dzięki czemu rośliny rozwijają potężny system korzeniowy i układają się więcej pąków.

Na lato rośliny można bezpiecznie sadzić na otwartym terenie, a pod koniec sezonu albo wykopać i wrócić do domu, albo wyciąć sadzonki i ukorzenić je – tak, aby najpiękniejsze i ulubione odmiany pelargonii towarzyszyły Ci nieprzerwanie.

Coleus z nasion

Te rośliny o jaskrawo ubarwionych liściach, które jeszcze nie tak dawno protekcjonalnie nazywano „pokrzywą babci”, szybko odzyskują popularność zarówno w kwiaciarstwie domowym, jak i ogrodowym. Coleus są piękne przez cały rok – to ich magiczny urok. Jednocześnie istnieje nieskończona ilość odmian, które cieszą się uznaniem kolekcjonerów.

Wysiewając zimą nasionami, latem można uzyskać taką ilość materiału do sadzenia, która wystarczy do dekoracji parapetów, oprawy ścieżek ogrodowych i mixbordów.

Spójrz na naszą kolekcję coleus, a następnie wyobraź sobie całe to piękno w swoim ogrodzie. Uprawa z nasion nie jest trudniejsza niż begonie i pelargonie, więc nie krępuj się siać w mini szklarniach, utrzymuj ciepło i światło, nurkuj. A potem zadziała ciągły „przenośnik kwiatów” – sadzonki na wiosnę do dekoracji ogrodu, a jesienią – do przywrócenia piękna parapetowi.

Czy masz doświadczenie w uprawie kwiatów z nasion? Powiedz nam w komentarzach i jednocześnie napisz, jakie jeszcze rodzaje roślin chciałbyś ozdobić swoje parapety.

Natalia Ławniczak
Autor
Rate author
Wiedzieć wszystko